Czy warto zdecydować się na okapy do zabudowy?
2 mins read

Czy warto zdecydować się na okapy do zabudowy?

Okap kuchenny to jeden spośród głównych sprzętów AGD we polskiej kuchni. Jego znaczeniem jest usuwanie przykrych zapachów i pochłanianie oparów oraz olejów, występujących podczas przyrządzania potraw. Dzięki pracy okapu ściany, meble i pozostałe sprzęty kuchenne nie są zaciemnione grubym osadem, natomiast zapach gotowanych czy zapiekanych potraw nie przenosi się po domu. Także, okap może być sprzętem, jaki uwydatni estetykę kuchni oraz będzie jej dekoracją. Czy należałoby dobrać okapy do zabudowy?

Okapy do zabudowy

Jest to model okapów poświęcony do zabudowania w ciągu mebli kuchennych. Głównie są one umieszczane w szafce. By umieścić taki okap należy wyciąć od dołu szafki dobrą wnękę. Odmiennym ciekawym zastosowaniem korzyści okapów do zabudowy jest dopasowanie ich w swoją zabudowę (np. w stylu angielskim) czy także w ramy kartonowo-gipsowe stawiane ponad wysepką kuchenną. Okapy do zabudowy cieszą się sławą także pośród osób mających niewielkie kuchnie, w jakich istotny jest każdy metr kwadratowy wolnej przestrzeni.

Wymiary okapów, więc jak wybrać okapy do zabudowy?

Okapy można kupować w wielu wymiarach: od 40 cm do choćby 120 cm szerokości. Modelem jest 60 cm, ponieważ jest to najpopularniejszy format sprzętu do zabudowy oraz wolnostojącego, natomiast również zwykły kształt szafki. Wymiar okapu dostosowuj do płyty czy kuchni wolnostojącej – może być większy, jednak nie mniejszy od wyselekcjonowanego sprzętu. Przykład: kupisz płytę indukcyjną 77 cm szerokości? Okap winien mieć rozmiar niemniejszy aniżeli 80 cm szerokości.

Szerokość okapu

Szerokość okapu kuchennego winna być dopasowana do szerokości kuchenki. Wyjątkiem są tu okapy w kształcie tuby, jakich średnica jest niższa i okapy blatowe (np. owe połączone z płytą grzejną), ponieważ rządzą się one trochę innymi kryteriami. Więc jeżeli użytkujesz płytę o wielkości 60 cm, Twój okap przyścienny skośny, standardowy czy okap do zabudowy również winien mieć min. 60 cm szerokości.

Jak dobrać okap do zabudowy – innowacyjne okapy teleskopowe

Jednym spośród najpopularniejszych okapów do zabudowy są wcześniej nadmienione rodzaje teleskopowe, nazywane również szufladowymi. Ze względu na małe wymiary, idealnie sprawdzają się w przytulnych wnętrzach kuchennych. Szafkę, w jakiej znajduje się tego typu akcesorium, z przeznaczeniem można spożytkować jako specjalny schowek na naczynia czy przyprawy. Wiodącą wartością okapów teleskopowych jest niewątpliwie stylistyka – urządzenia identycznie jak rodzaje podszafkowe, są dedykowane szczególnie do montażu w zabudowie kuchennej.