Czy opłaca się kupić panele fotowoltaiczne?
2 mins read

Czy opłaca się kupić panele fotowoltaiczne?

Fotowoltaika z roku na rok staje się jeszcze bardziej atrakcyjnym wyjściem, powodującym zmniejszyć rachunki za energię. Decydując się na montaż paneli fotowoltaicznych, należałoby natomiast trochę zanurzyć temat, aby uniknąć błędów oraz nadmiernych wydatków. Zastanawiając się, jak funkcjonują panele fotowoltaiczne, należy zwrócić uwagę na sposób ich montażu.

Panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne wytwarzają prąd stały, zatem by korzystać z energii elektrycznej musimy przyłączyć falownik (inwerter), jaki zmieni prąd stały paneli fotowoltaicznych na prąd zmienny (natomiast raczej, przemienny). Instalacja PV jest doskonałym wyjściem ekologicznym ze względu na brak emisji dwutlenku węgla lub siarczanów. Nie wydziela spalin zatruwających środowisko. Inwestując w instalację fotowoltaiczną kończą się kłopoty z rachunkami za prąd. Korzystanie z instalacji fotowoltaicznej jest zupełnie bezpłatne oraz długotrwałe.

Rola falownika w instalacji fotowoltaicznej

Należałoby wspomnieć, że sama obecność paneli fotowoltaicznych nie sprawia, że od razu dostajemy prąd, jaki jest w stanie zasilić narzędzia elektryczne znajdujące się w ustroniu własnego domu. Panele fotowoltaiczne co do zasady wytwarzają prąd stały. Jeżeli ma powstać prąd zmienny, więc taki, jaki pomoże do dobrego włączenia narzędzi elektrycznych, to w instalacji PV musi być przyłączony falownik. Inna nazwa tego rodzaju narzędzia to inwerter. To oczywiście dzięki niemu wykonany z energii elektrycznej prąd stały paneli fotowoltaicznych jest przetwarzany na prąd zmienny.

Budowa paneli fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne składają się z elementów, natomiast owe z ogniw. Materiałem używanym do produkcji tychże ostatnich jest krzem, będący w fotoogniwach pod rozmaitymi formami. Pełni rolę półprzewodnika, jaki składa energię wynikającą ze słońca oraz pozwoli zmienić ją w prąd. Jedne ogniwa fotowoltaiczne mają niewielkie wartości zasileń oraz mocy, więc konieczne jest ich związanie w ramach modułu oraz panelu, co pozwoli zsumować moc energii, jaką tworzą.