Jaka jest różnica między 2D CAD a 3D CAD?
2 mins read

Jaka jest różnica między 2D CAD a 3D CAD?

Podstawowa różnica pomiędzy CAD 2D i CAD 3D dotyczy zawartości, ponieważ 2D CAD to dwuwymiarowe wspomaganie komputerowe projektowania, 3D CAD to trójwymiarowe wspomagane komputerowo projektowanie. 2D służy do wyświetlania informacji o długości i wysokości na płaskiej powierzchni, ale bez głębokości. 3D definiuje się jako rysunki lub modele 3D, opisują one obiekty pod względem wysokości, szerokości i głębokości. Powszechna jest opinia na temat przewagi CAD 3D nad 2D. Projektowanie 3D umożliwia szybszy proces projektowania produktu, który jest średnio o 45% szybszy niż projektowanie 2D! Poprawki w oprogramowaniu 3D CAD są znacznie łatwiejsze i bardziej ekonomiczne niż ręczne i szkice 2D, ponieważ nie wymagają ciągłego używania papieru i atramentu.

Do czego służy 2D CAD? Oprogramowania CAD do szkicowania 2D, można używać do szybszego i bardziej precyzyjnego szkicowania projektów, bez użycia szablonów i technicznych przyrządów do rysowania. Oprogramowanie 2D CAD umożliwia również użytkownikom dokumentowanie i opisywanie rysunków tekstem, wymiarami, liniami odniesienia i tabelami. Profesjonalny kurs CAD 2D daje możliwość szybkiego i sprawnego wprowadzenia w zawiłości oprogramowania. Systemy CAD mają wiele zalet, do których należą: możliwość wykonania bardzo dokładnych projektów, rysunki można tworzyć w 2D lub 3D i obracać; inne programy komputerowe mogą być połączone z oprogramowaniem do projektowania. W przypadku rysowania ręcznego trzeba określić skalę widoku przed rozpoczęciem rysowania. Zaletą korzystania z 3D CAD w porównaniu z 2D CAD jest to, że skraca czas cyklu projektowego prawie o połowę i daje przewagę konkurencyjną projektantom i wykonawcom dzięki możliwości wprowadzania zmian w znacznie szybszym tempie. W takich czasach jak nasze oznacza to po prostu przewagę na konkurencją.

Czy nauka CAD jest trudna? Niektóre parametryczne i 3D aplikacje CAD mają dość strome krzywe uczenia się. Ze względu na ich złożoność zaangażowanie w naukę jest dłuższe. Ale są kursy GstarCAD, które przez ten skomplikowany proces przeprowadzą. https://mastern.pl/