Czy leasing Ci się opłaca?
1 min read

Czy leasing Ci się opłaca?

Leasing nigdy nie jest opłacalny bądź nieopłacalny sam w sobie. Wszystko ma tutaj odniesienie przede wszystkim do tego, jakie oczekiwania ma dana firma i jakie są jej możliwości. Jeżeli firma chce nabyć samochód, który nie będzie mocno eksploatowany, a który ma być jednocześnie środkiem trwałym, to lepiej będzie wybrać auto na kredyt. Z kolei leasing samochodu będzie dobrym rozwiązaniem w sytuacji, kiedy nie potrzebujemy środka trwałego.

Leasing jest dobry, gdy co jakiś czas musimy mieć nowe i wysoce sprawne auto, którym będziemy przemieszczać się i załatwiać wszystkie firmowe sprawy. Jak wiadomo, prowadzenie firmy to w większości przypadków konieczność ciągłych wyjazdów. Czasami są to wyjazdy dalsze, innym razem bliższe, ale tak czy inaczej, pokonuje się wiele kilometrów. Dlatego leasing samochodu jest w wielu przypadkach dobrym rozwiązaniem dla osób, które potrzebują mieć samochód nowy i całkowicie sprawny, a dodatkowo z dość niskim przebiegiem. Korzyść tego rozwiązania oceniana jest też w kontekście możliwości szybkiej wymiany samochodu na inny.

Leasing samochodu z USA można podzielić na dwa typy. Pierwszy to taki, w którym finansujemy całą wartość auta, a drugi to leasing operacyjny, czyli taki, w którym płacimy tylko raty miesięczne. Jak łatwo się domyślić, oba te rodzaje leasingu mają swoje plusy i minusy. Największym minusem jest tutaj ograniczona możliwość negocjacji ceny auta. Warto jest jednak pamiętać, że korzyści związane z leasingiem operacyjnym są większe niż w przypadku leasingu finansowego.