Wszystko o fotowoltaice
1 min read

Wszystko o fotowoltaice

Jeśli zależy nam na tym, aby się uniezależnić od naszego dostawcy prądu, a do tego chcielibyśmy się przyczynić do znacznej poprawy kondycji środowiska naturalnego nas otaczającego, zwróćmy możliwie jak najszybciej na fotowoltaikę. Czym jest fotowoltaika?

Fotowoltaika https://suntrack.pl/144-victron-energy jest nowoczesną technologią, która umożliwia nam pozyskiwanie elektrycznej energii bezpośrednio ze słonecznego światła. Uzyskany w taki sposób prąd wykorzystywany może być do zasilania wszelkich elektrycznych urządzeń, a także do podgrzewania wody czy też ogrzewania mieszkalnych budynków. Rolę główną w fotowoltaice odgrywają panele słoneczne. Sprawdźmy czym są panele słoneczne i jak to wszystko działa?

Jak zrozumieć w ogóle fotowoltaikę? Jak działa proces przekształcenia słonecznego światła w prąd? Na dachu domu są montowane fotowoltaiczne ogniwa, które się łączą w kilka modułów. Są one takiej samej wielkości. Energia słoneczna kumulowana w ogniwach się przekształca bezpośrednio w stały prąd, a później pozostaje przekazana do falownika, który zaś się przekształca w zmienny prąd. Zmienny prąd jest takim, który się znajduje w gniazdkach domowych. Jeśli się zdarzy, że nasza mikro elektrownia wytworzy za dużo energii, to jej nadmiar będzie przechowywany oraz następnie wykorzystywany, gdy ogniwa nie mają kompletnie możliwości pozyskiwania słoneczne światła (na przykład po zmroku).

Jak widać na załączonym obrazku działanie fotowoltaiki nie jest wcale takie skomplikowane. Gdy zrozumiemy pewne aspekty podstawowe, to będzie nam w stanie cały proces zrozumieć. Na pewno się to uda. Najważniejsze są podstawowe aspekty, a później możemy już wgłębiać się bardziej w szczegóły.